Český lev stříbrná mince 1oz 2017 stand
Kód: CL2017Detailní popis produktu
Stříbrné mince Český lev jsou standardně dodávány v ochranné kapsli z mincovny
NejMince stav: mince v hezkém stavu v originální kapsli z mincovny vhodná do sbírky (poslední aktualizace 30.05.2026 – stav mincí se může v průběhu času měnit; neváhejte nás kontaktovat ohledně dotazu k aktuálnímu stavu mincí)
Zejména v České republice velice populární stříbrné investiční a sběratelské mince Český lev (Czech lion) z české mincovny Česká mincovna, a.s. vydávané pod hlavičnou ostrovního státu Niue (Niue Island) fyzicky ražené v České republice v Jablonci nad Nisou.
Celkovou reliéfní podobu mince zpracoval mladý medailér Asamat Baltaev z původního výtvarného návrhu světoznámého českého designéra Jaroslava Bejvla.
Rub stříbrné mince Český lev 2017 stand (PRVNÍ ROČNÍK)
Rubová strana zobrazuje vlastenecké symboly české státnosti: dvouocasého lva, plamennou orlici na štítu a Svatováclavskou korunu. Design dále zahrnuje:
- nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“
- hmotnost a ryzost mince „1 oz Ag 999“
- drobná značka v podobě stylizovaných písmen „AB“ propletených do sebe (tyto iniciály patří autorovi reliéfu Asamatu Baltaevovi, který minci upravil a dokončil po smrti původního autora návrhu Jaroslava Bejvla)
Líc stříbrné mince Český lev 2017 stand (PRVNÍ ROČNÍK)
Na lícové straně je vyobrazen 4. oficiální portrét královny Alžběty II. (autor Ian Rank-Broadley) s lipovou ratolestí. Design dále zahrnuje:
- zemi vydání „NIUE ISLAND“
- nominální hodnotu „1 DOLLAR“
- jméno panovnivce „ELIZABETH II“
- rok vydání „2017“
- logo České mincovny „ČM“
- iniciálny portrétu panovnice „IRB“
Specifikace stříbrné mince Český lev 2017 stand (PRVNÍ ROČNÍK)
| Rok: | 2017 |
|---|---|
| Kov: | stříbro |
| Obsah stříbra: | 1,000 Troy oz[*] |
| Nominální hodnota: | 1 NZD |
| Hrana: | hladká |
| Ryzost: | 99,9 % |
| Hmotnost: | 31,1 g |
| Průměr: | 37 mm |
| Tloušťka: | 4 mm |
| Maximální ražba: | 9 500 ks |
[*]1 troyská unce = 31,1034768 gramů
Zajímavosti stříbrné mince Český lev 1 oz stand
- mince se razí od roku 2017 ve velmi nízkých nákladech řádově tisíců až desetitisíců kusů
- první ročník 2017 vyšel s nominální hodnotou 1 NZD (1 DOLALR), od druhého ročníku 2018 vychází s nominální hodnotou 2 NZD (2 DOLLARS)
- hrana byla původně hladká (2017–2021), počínaje ročníkem 2022 je hrana vroubkovaná
- autorem investiční a sběratelské mince Český lev s vlasteneckou předlohou reverzní strany se symboly české státnosti (dvouocasý lev, plamenná orlice na štítu a Svatováclavská koruna) byl světoznámý designér Jaroslav Bejvl, který však do reliéfní podoby svůj výtvarný návrh nestihl převést z důvodu úmrtí 28. června 2016 ve věku 75 let, a tak se jeho posledního rozpracovaného díla ujal mladý medailér Asamat Baltaev, DiS
- v letech 2017–2022 zdobil lícovou stranu 4. portrét královny Alžběty II. (autor Ian Rank-Broadley), ročník 2023 vyšel se státním znakem Niue (autor Kenneth Green), od roku 2024 je na lícové straně ražen 1. portrét nekorunovaného krále Karla III. (autor Dan Thorne)
Roční náklad ražby stříbrné 1 oz (uncové) mince Český lev (stand) v jednotlivých letech
| 2017: | 9 500 ks |
|---|
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Stříbrné mince Český lev (Czech lion) |
|---|---|
| Výrobce: | Česká mincovna |
| Určení: | pro sběratele |
| Druh: | mince |
| Hmotnost: | 31,1 g |
| Země původu: | Česká republika |
| Ryzost: | 999/1000 |
| Provedení: | standard |
| Rok emise: | 2017 |
| Kolekce: | Český lev |
| Balení: | kapsle |
| Požadované vlastnosti: | Limitovaná edice |
| Průměr mince: | 37 mm |