Australian Koala stříbrná mince 1oz 2010
Kód: KA2010Detailní popis produktu
UPOZORNĚNÍ: mince není v originální kapsli z mincovny, ale uložena v kompatibilní kapsli Leuchtturm Ultra Perfect Fit 40.6P (součástí ceny)
NejMince stav: zachovalá mince v hezkém stavu vhodná do sbírky (poslední aktualizace 28.04.2026 – stav mincí se může v průběhu času měnit; neváhejte nás kontaktovat ohledně dotazu k aktuálnímu stavu mincí)
Australian Koala představuje jednu z méně známých světových mincí, avšak vzhledem k jejímu limitovanému nákladu maximálně 300 000 kusů mincí celosvětově jde o minci vyšší hodnotou, která si díky jednotlivému uzavírání do ochranných kapslí již ve výrobě uchovává po dlouhou dobu vynikající stav. Design rubové strany mince je každoročně obměňován, podobně jako u jiných řad mincí australské mincovny Perth Minth, jako např. Emu, Kookaburra, Nugget, Swan aj.
Rub stříbrné mince Australian Koala 2010
Design je každoročně obměňován, vždy s motivem Koaly, vačnatcem přirozeně se vyskytujícím pouze v Austrálii. Design dále zahrnuje:
- hmotnost a ryzost mince „1oz 999 SILVER“
- tradiční značku mincovny The Perth Mint „P“
- iniciály autora designu „WR“ (Wade Robinson)
Líc stříbrné mince Australian Koala 2010
Na lícové straně je vyobrazena podobizna královny Alžběty II., jejímž autorem je Ian Rank-Broadley. Design dále zahrnuje:
- nápis „ELIZABETH II“
- zemi vydání „AUSTRALIA 2010“
- nominální hodnotu „1 DOLLAR“
- v levé spodní části pod podobiznou iniciály „IRB“
Specifikace stříbrné mince Australian Koala 2010
| Rok: | 2010 |
|---|---|
| Kov: | stříbro |
| Obsah stříbra: | 1,000 Troy oz[*] |
| Nominální hodnota: | 1 AUD |
| Hrana: | vroubkovaná |
| Ryzost: | 99,9 % |
| Minimální hrubá váha: | 31,107 g |
| Maximální průměr: | 40,90 mm |
| Maximální tloušťka: | 4,00 mm |
[*]1 troyská unce = 31,1034768 gramů
Zajímavosti stříbrné mince Australian Koala
- mince se razí od roku 2007
- první ročník 2007 (1 DOLLAR) vyšel pouze v 1 oz mincích (náklad 137 768 ks)
- počínaje následujícím ročníkem 2008 do ročníku 2015 včetně se mince razila ve 4 velikostech: ½ oz, 1 oz, 10 oz a 1 kg (největší náklad byl u 1 oz mincí, nejnižší u 10 oz mincí)
- ročník 2008 má za celou sérii nejnižší náklad řažby 1 oz mincí (84 057 ks)
- v letech 2011 až 2015 pak přibyla ještě velikost 1⁄10 oz; velikost 5 oz se v průběhu série razí pouze ve speciálních sběratelských sériích
1 kg (1000 g): 30 DOLLARS
2007-10 oz (311 g): 10 DOLLARS
2007-20155 oz (311 g): 8 DOLLARS
speciální edice1 oz (31,1 g): 1 DOLLAR
2007-½ oz (15,6 g): 50 CENTS
2007-2015⅒ oz (3,1 g): 10 CENTS
2011-2015 - počínaje ročníkem 2016 se mince razí pouze ve 2 velikostech 1 oz a 1 kg (v běžné kvalitě, 5 oz pouze speciální sběratelské edice)
- současně počínaje ročníkem 2016 je u 1 oz velikosti limitovaný náklad 300 000 ks celosvětově (Perth Mint původně pro tuto sérii Koala neměla žádné limity na množství vyprodukovaných jednouncových mincí)
- počínaje ročníkem 2018 je deklarovaná ryzost stříbra 99,99 % namísto 99,9 %
- v průběhu série byl několikrát upraven design mince; po prvních ročnících 2007-2009 získala mince v roce 2010 rovné pozadí, počínaje ročníkem 2011 byl design opět upraven, další zásadní změna přišla v roce 2022
Roční náklad ražby stříbrné mince Australian Koala v jednotlivých letech
| 2010: | 233 531 ks |
|---|---|
| 2009: | 336 757 ks |
| 2008: | 84 057 ks |
| 2007: | 137 768 ks |
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Stříbrné mince Australian Koala |
|---|---|
| Rok emise: | 2010 |
| Druh: | mince |
| Hmotnost: | 31,1 g |
| Provedení: | standard |
| Průměr mince: | 40,6 mm |
| Výrobce: | The Perth Mint |
| Balení: | kapsle |