50th Anniversary of Moon Landing stříbrná mince 1oz 2019
Kód: PMML50ANSDetailní popis produktu
Mince 50th Anniversary of the Moon Landing 2019 jsou standardně dodávány v originální ochranné akrylové kapsli z mincovny
NejMince stav: mince v hezkém stavu vhodná do sbírky (poslední aktualizace 25.10.2025 – stav mincí se může v průběhu času měnit; neváhejte nás kontaktovat ohledně dotazu k aktuálnímu stavu mincí)
Jednorázově vydaná mince 50th Anniversary of the Moon Landing australskou mincovnou The Perth Mint oslavuje 50. výročí prvního přistání lidstva na Měsíci. Mince v běžné kvalitě vyšly pouze v 1 oz hmotnosti v limitovaném nákladu pouhých 50 000 ks stříbrných a 15 000 ks zlatých. Maximální limitovaný náklad u stříbrných mincí byl zcela vyprodán, zlatých mincí bylo nakonec vyraženo jen 5 372 ks. Vyraženy byly i mince v proof kvalitě, stříbrné 1 oz s limitem 7 500 ks, 5 oz high relief 1 000 ks a zlaté 1 oz 500 ks (není známo, zda uvedený maximální limitovaný náklad byl vyprodán).
První přistání člověka na Měsíci vstoupilo do historie, kdy trojici astronautů pod velením Neila Armstronga v kosmické lodi Apollo 11 vynesla 16. července 1969 raketa Saturn V na oběžnou dráhu Země. O tři dny později 19. července přiletěli na oběžnou dráhu Měsíce a 20. července 1969 se Armstrong s druhým astronautem spustili v lunárním modulu na povrch Měsíce. O šest hodin později Armstrong jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce. Přistání na Měsíci sledovalo v televizi přes půl miliardy lidí, když Neil Armstrong na povrchu Měsíce prohlásil: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ („That's one small step for (a) man – one giant leap for mankind.“) Astronauti Apolla 11 přistáli zpět na Zemi 24. července 1969 v Tichém oceánu.
Rub stříbrné mince 50th Anniversary of the Moon Landing 2019
Rubová strana jednorázově vydané mince k připomenutí 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci zobrazuje přistávací modul Apolla 11 Lunar Module Eagle (LM-5) a otisk boty na povrchu Měsíce. Autorem designu je Lucas Bowers. Design dále zahrnuje:
- nápis „MOON LANDING 1969-2019“
- tradiční značku mincovny „P“
- iniciály autora designu „LB“ (vpravo ve stopě)
Líc stříbrné mince 50th Anniversary of the Moon Landing 2019
Na lícové straně je vyobrazen 6. portrét královny Alžběty II., jehož autorkou je Jody Clark. Design dále zahrnuje:
- jméno panovnice „ELIZABETH II“
- zemi vydání „AUSTRALIA“
- hmotnost a ryzost mince „1oz 9999 Ag“
- rok vydání „2019“
- nominální hodnotu „1 DOLLAR“
- v levé spodní části u okraje portrétu iniciály „JC“
Specifikace stříbrné mince 50th Anniversary of the Moon Landing 2019
| Rok: | 2019 |
|---|---|
| Kov: | stříbro |
| Obsah stříbra: | 1,000 Troy oz[*] |
| Nominální hodnota: | 1 AUD |
| Hrana: | vroubkovaná |
| Ryzost: | 99,99 % |
| Minimální hrubá váha: | 31,107 g |
| Průměr: | 40,60 mm |
| Maximální průměr: | 40,90 mm |
| Tloušťka: | 2,98 mm |
| Maximální tloušťka: | 3,50 mm |
| Maximální ražba: | 50 000 ks |
[*]1 troyská unce = 31,1034768 gramů
Náklad ražby stříbrné mince 50th Anniversary of the Moon Landing 2019 1oz
| 2019: | 50 000 ks |
|---|
Doplňkové parametry
| Kategorie: | ostatní stříbrné mince |
|---|---|
| Rok emise: | 2019 |
| Druh: | mince |
| Hmotnost: | 31,107 g |
| Provedení: | standard |
| Průměr mince: | 40,6 mm |
| Výrobce: | The Perth Mint |
| Balení: | kapsle |