Je to zimní sport, kde sportovec kombinuje běh na lyžích a střelbu z malorážné pušky. Nemyslete si ale, že se jedná o novodobý sport. Jeho „počátky“ můžeme vysledovat už ve středověku, kdy se spíš jednalo o přežití, než sportovní vyžítí. Již asi před 5 000 lety se v řeckých, čínských a římských oblastech muselo lovit za pomocí něčeho, co připomíná lyže a zbraní. Později se využíval k vojenským účelům. V Norsku roku 1767 byl první závod uskutečněný mezi strážci hranice se Švédskem.
Od roku 1948 byl zařazen na olympijské hry jako ukázková disciplína. V roce 1955 byla sepsána pravidla a tehdy se poprvé objevuje název biatlon, který si o rok později vzala pod svá křídla Mezinárodní unie moderního pětiboje a stala se z ní Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu.
lyžař na Salt Lake
První mistrovství světa proběhlo v roce 1958 v Rakousku a zúčastnilo se ho 25 sportovců ze 7 zemí.
V roce 1992 byl na olympijských hrách zařazen i závod žen (první mezinárodní ženský závod byl v roce 1981 v Jáchymově). Bruslařský styl v běhu s sebou přinesl vyšší rychlost. Už nestálo nic v cestě televizním stanicím, aby přinášely radost z tohoto sportu. každoročně láká k obrazovkám více a více fanoušků.
Jmenujme alespoň tři disciplíny z šesti:
závod v lyžování
Vytrvalostní závod
Závod s největší tradicí, který je na mistrovství světa od roku 1958. Muži jedou 20 km, ženy, 15 km a startují v třicetisekundových intervalech.
Jedou 5 okruhů a střílí vleže, ve stoje, vleže a ve stoje. Za jednu netrefenou ránu, mají k běžeckému času připočtenou minutu.
Sprint
Jedou tři okruhy. Střílí pouze jednou vleže a jednou ve stoje. Muži jedou 10 km, ženy 7,5 km. Opět startují v intervalech. Za každou netrefenou ránu musí proběhnout trestné kolo o délce 150 m.
Stíhací závod
Tento závod se na olympijské hry dostal až v roce 2002. A to jak pro muže, tak pro ženy. Muži jedou 12,5 km, ženy 10 km. Startují tzv. Gundersenovou metodou, tj. startují podle pořadí ve výsledkové listině předchozího závodu. A to s takovou časovou ztrátou na prvního, s jakou dojeli v předchozím závodě. Pokud jím byl vytrvalostní, pak je časový odstup poloviční.
Jedou v pěti okruzích a střílí vleže, vleže, ve stoje, ve stoje. Za každé netrefení se běží opět trestné kolo o délce 150 m.
Možná nad jeho zvyšující se popularitou mnozí zatvrzelí fanoušci jiných sportů jako je třeba hokej, kroutí hlavou, ale ti, co si zamilovali ufuněné sportovce na lyžích, vědí, že je láká nejen běh zasněženou přírodou, ale také žádné vzájemné vyrážení si zubů a cílené srážení soupeřů na zem. Kdo osobně byl na některém ze závodů, může potvrdit krásnou atmosféru, kterou u jiného sportu nezažijete. Obzvlášť, závodí-li reprezentant vaší země.

Zvyšující se popularita biatlonu
3 (60%)1