Domů chodíme načerpat energii a klid, a přitom ani netušíme, že je místem, kde nám hrozí největší riziko zranění, pádu či úrazu.
Mnoho lidí si skutečně neuvědomuje, že v domácnosti každému z nás hrozí celá škála různých zranění či úrazů. Je to proto, že doma nedodržujeme mnohé bezpečnostní opatření, a navíc zde máme děti, domácí zvířata a trávíme tu mnoho času.
schody nad gaučem
Kde hledat problémy? Doslova všude. V každé místnosti se můžete zaměřit na rizika, která jsou pro ni specifická. Začněme například nábytkem. Dokonce i když nemáte malé děti, měli byste využívat možnost připevnění nábytku o stěnu, aby nedošlo k jeho převržení.
otevřená lékarnička
Také dodržujte nosnost polic a těžké předměty či kusy nábytku neumisťujte na místa, kde trávíte mnoho času, například nad pohovku či postel. Nezapomínejte ani na umělecká díla či obrazy. Samozřejmostí by mělo být odkládání chemikálií, čisticích prostředků, léků či jiných nebezpečných věcí na uzamčené místo. Platí to i pro ostré předměty, nože a zbraně.
Opatrně v kuchyni. Zde byste měli mít všechny větší spotřebiče zapojené odborníky, ze zákona by vám například plynové spotřebiče měla instalovat odborně způsobilá osoba, pravidelná revize je nutností. Platí to i pro komíny či topná zařízení. Alarmy monitorující hladinu oxidu uhelnatého v domácnosti jsou investicí k nezaplacení, vždyť vám mohou zachránit život.
Koupelna a schody. Jednou z místností s častými úrazy je koupelna. Držadla do sprchy či do sprchového koutu nejsou důležité jen pro seniory, také to platí o všech protiskluzových opatřeních. Druhým zdrojem nehod jsou schody. Správné a bezpečné zábradlí i povrchová úprava schodiště dokážou zvýšit bezpečnost.
polička v kuchyni
Pravidelné kontroly spotřebičů by měly být samozřejmostí. Také platí pravidlo, že elektrické spotřebiče nepatří do blízkosti vody a na vlhká místa neumisťujte elektrické zásuvky.
Pro případ jakéhokoliv problému mějte doma dobře dostupnou a správně zásobenou lékárničku.

4.8
05